Nädalavahetuse reis - kas mõnus kiirpuhkus või stressiallikas?


Üks põhilisi argumente, millega mitte reisimist põhjendatakse, on aja puudus. Ning teine - raha puudus. Kui sina oled üks neist, kel neid kahte takistust esineb (olgem ausad, meil kõigil esineb), kuid reisida tahaks ikkagi, siis mul on sulle üks lahendus pakkuda.

Olin pikalt mõelnud, et tahaks nädalavahetuse reisi ära katsetada ning selle aasta aprillis ma selle lõpuks ära tegin. Käisin Oslos (sellest reisist kirjutasin varasemalt ka SIIN ja SIIN) ning seetõttu kaunistavad seda postitust ka mõningased pildid Norra pealinnast. Selles postituses keskendun nädalavahetuse reisi plussidele ja miinustele ning toon välja mõned olulised aspektid, mida tasub sedasorti retke ette võttes meeles pidada.


Miks mina just Oslo oma nädalavahetuse reisi sihtkohaks valisin? Just seetõttu, et Oslo on 1) piisavalt ligidal, ehk sinna minek ei võta kaua aega, 2) Oslos on kallis viibida, niiet mida vähem aega seal veeta, seda parem, 3) Oslosse lähevad Tallinnast otselennud. Eriti esimese ja kolmanda punkti järgi soovitan ma nädalavahetuse reisi sihtkohta valida, kuna mitte otselendude puhul võib juhtuda, et veedad mitu tundi järgmist lendu oodates kuskil vahelennujaamas ning kui valid liiga kauge sihtkoha, siis kulutab sinna minek juba suure osa sinu väärtuslikust ajast. Kuna teoreetiliselt jääb traditsioonilise nädalavahetuse reisi puhul sul sihtkoha avastamiseks vaid üks täispikk päev (kui lähed kohale reede õhtuks ning tuled tagasi pühapäeva õhtuks), siis on aeg väga väärtuslik ning kust iganes annab aega kokku hoida, tuleks seda teha.

Kuigi minul minek Oslosse ei olnud otselennuga, siis oli lennukite vahetuse aeg vaid pool tundi, niiet Riias ümbes istudes tormasin otse ühelt lennult teisele. Näide minu lennuaegadest (lendasin airBalticuga):
Reede: 16.45-18.45 (Tallinn-Oslo, vahepeatus Riias)
Pühapäev: 20.10-22.40 (Oslo-Tallinn)
Muidugi tuleb minu puhul juurde veel 2x2,5 tundi, mis pean veetma Ida-Virumaalt Tallinnasse sõites.


Rääkides aja kokku hoidmisest - soovitan kohad, mida külastada soovid ja võibolla ka nende külastamise täpsema marsruudi/järjekorra varasemalt paika panna. Muidugi kui soovid ka niisama, vabamalt ja sihitult ringi jalutada, on see ka täiesti okei, kuid kuna mina olin Oslos esimest korda ja soovisin kõik "kohustuslikud" kohad üle kaeda, siis tegin endale google maps kaardi, kuhu märkisin ära kõik huvitavad kohad. Kuid samas ei soovita ma ka liiga konkreetset, täpselt minuti pealt kellaajalist plaani teha, kuna siis ei jää ruumi vabadusele ja sellega kaasnevatele üllatustele, mida jooksvalt avastada võid. N.ö. silmaklapid peas ühest turismimagnetist teise tormates võivad tihti ärkamata jääda vaat et veelgi vingemad kohad, mis tee peale satuvad.

Mina otsustasin ära jätta erinevad muuseumi külastused, mille puhul võib kaua aega võtta järjekorras ootamine. Kuid kui muuseumid on sinu puhul olulised, siis soovitan piletid ette ära osta. Kuna ilm oli minu Oslos viibitud ajal kaunis ja kevadiselt soe, siis otsustasin aega sisustada õues patseerides ning erinevaid tasuta vaatamisväärsusi külastades ja tänavakunsti nautides. Sõin peamiselt enda kaasavõetud toitu, et kulusid kokku hoida (selle reisi eelarvest kirjutasin täpsemalt SIIN). Ööbimise eest maksin umbkaudu 60 eurot ühe öö kohta, kuid kuna mul oli tarvis ööbimist vaid kaheks ööks, ei tulnud kokkuvõttes majutusele kulutatud summa liigagi suur. Muidugi kui otsustate Norra asemel mõne muu riigi valida ja näiteks AirBnB teenust kasutada, saate kindlasti oluliselt odavamalt läbi.


Kui sulle on seda tüüpi reisi puhul oluline reisi hind ja nädalapäevad ning sihtkoha osas otseseid eelistusi pole, siis soovitan kasutada momondo "ükskõik kuhu" funktsiooni, kuhu sisestades Tallinnast-ükskõik kuhu ja kuupäevad viskab sait sulle ette kaardi, kus saad veel omakorda valida lendude maksimaalse hinna ja kestvuse (nädalavahetuse reisi puhul üle kolme tunnist lendu ma ei soovitaks) ning näedki, mis variante sulle pakutakse. Ning muidugi on variant reisida ka muudmoodi - bussiga, autoga, laevaga. Kruiisid Stockholmi on ju vägagi populaarsed just nädalavahetustel ning ka bussisõit Riiga või Peterburgi ei võta kaua aega ning ei ole väga kulukas.

Ehk siis kokkuvõtteks, mis on nädalavahetuse reisi suurimad plussid ja miinused? Plussidena tooksin kindlasti välja selle, et nädalavahetuse reisiks on lihtsam aega leida kui nädala ajaseks puhkuseks ning samuti on see hea, kiire ja odav viis mõnda meie lähedal olevat sihtkohta avastada. Muidugi ei sobi selline reisitüüp kaugemateks sihtkohtadeks. Miinusena tooksin välja ka võibolla seda, et kuna aeg on päris limiteritud, siis võib tekkida suur soov ühest kohast teise kiirustada, et kõik soovitu jõuda ära näha ja teha. Kuid tormates ja kiirustades on raske reisi nautida. See aeg lendab tõesti nii kiiresti, et tegelikult alles sihtkohta jõudes ja sellega vaikselt harjudes pead juba otsa ringi keerama ja kodupoole tagasi tulema. Kuid sellegipoolest on tegu minu silmis väga hea viisiga, kuidas rutiinist korraks välja hüpata ja üks mõnus kiirpuhkus välismaal veeta.

Kas olete varem nädalavahetuse reisil käinud? Kui jah, siis kus te käisite ja kui ei, siis kas selline kiirpuhkus on midagi, mis teis huvi äratab?

Kommentaare ei ole