Tähelepanekud Küproselt - millised on sealsed hinnad, kellele soovitaksin Küprost külastada ning mida veidrat pakutakse kohalikes ööklubides?


1.-8. mai veetsime Elisega Küprosel. Elise on üks minu lähedasemaid sõbrannasid ning vaid kahekesi me varem välisreisil käinud ei olnud. Olen teda varem korduvalt ka siin blogis maininud, näiteks SIIN on meie üks koos filmitud video.

Saage tuttavaks, see on minu imekaunis (nii seest kui väljast) sõbranna Elise!

See oli minul selle aasta kolmas reis ning nüüd olen ausalt öeldes valmis mõni aeg kodu(mai)ne olema, kuna suvi on minu jaoks üldiselt alati olnud kodumaa avastamiseks. Kuid ega kunagi neid plaane täpselt ette ei tea. Pluss kuna minule hiljuti külge hakanud lennuhirm on mind nüüdseks selle paari kuu jooksul päris ära väsitanud, siis meeldib mulle hetkel ka mõte, et lähiajal ma uuesti lendama ei pea. Sellest, miks minus lennuhirm tekkinud on ja kuidas ma sellega toime proovin tulla soovin ka lähiajal kirjutada, kuid täna räägime Küprosest.

Avakas Gorge

LÜHIÜLEVAADE REISIST

Küprosele läksime Ryanairi otselennuga (reisi kogumaksumus, kus on eraldi kõik hinnad välja toodud, on postituse lõpus). Ryanair viis meid linna nimega Paphos ja otsustasime ka terve nädala ühes hotellis paiksed olla. Kuna mai alguses polnud suur turismihooaeg veel täiesti alanud, oli võimalik nii lennupiletid, majutus kui ka mõned turistidele suunatud teenused päris odavalt saada. Veel üks põhjus, miks ma suvele (eriti Euroopat silmas pidades) eriti reisi planeerida ei taha, kus enamus Euroopa riikides siis põhiline turismihooaeg on.

Ööbisime kohas nimega Panklitos Tourist Apartments, mis asus väga heas asukohas ning kõik Paphose olulised kohad olid lühikese jalutuskäigu kaugusel. Kuid ööbimiskohta ennast väga ei soovitaks... Kuna meie vaid magasime hotellis ning seal ülemäära aega ei veetnud, siis oli ükskõik, kuid nii mõnigi asi meie toas oli katki, puhtus andis soovida ning tuba ise oli kõle. 
Viibisime terve aja oma reisist Küprose Kreeka mõjualal. Mõjualal? Ma ei ole kindel, kas see päris õige termin on... Mis sellest, et Küpros on omaette riik, siis tehniliselt on ta jaotatud Kreeka ja Türgi poolteks. See Geography Now video SIIN selgitab seda paremini. Mulle tundub, et enamus turiste käivad siiski pigem Kreeka poolel, kuid piiri (täpsustan, nelja piiri) ületada ja teisele poole minna ei ole raske. Kuid selleks peab kindlasti pass kaasas olema. Olles Kreekas ise mõned korrad käinud julgen väita, et üldiselt oli Küprose vibe Kreeka omale väga sarnane. Mitmes kohas lehvis lisaks Küprose lipule ka Kreeka oma või siis isegi ainult Kreeka lipp.


TRANSPORT

Ühistransport Küprosel oli üks asju, millega me vist kõige enam strugglesime ja seda kohe reisi algusest peale. Olen harjunud, et enamus Euroopa riikides toimib Google Maps ideaalse kohaliku ühistranspordi planeerijana, kuid seal kahjuks mitte. Samuti ei toiminud seal nt Uber ega Taxify (nüüdseks Bolt, mis ka paljudes teistes riikides peale Eesti kasutusel on). Proovisime ka kohalikke taksoäppe, kuid kahjuks polnud ühegagi edu. Kuna jõudsime Paphose lennujaama keskööl ja bussid enam lannujaama ja kesklinna vahet ei liikunud, oli lennujaama takso meie ainuke võimalus. Need on alati hullupööra kallid. Algselt välja pakutud hinnast (40 eurot 20min sõidu eest) keeldusime, kuid kuna taksoäpid ei toiminud ja muud valikut meil tõesti ei olnud, pidime nõustuma 35 euroga, mida meile järgmiseks pakuti.

Ühistransport pole liialt kallis, kuid võttis oma hea mitu päeva aega, et kogu sellest süsteemist aru saada. Hotellis oli seintel ka info erinevate bussiliinide kohta (kust kuhu mis bussiliiniga saab), mis oli suureks abiks, ning bussigraafikuid vaatasime SIIT ja SIIT.  Sealt leidsime ka info vaid selle kohta, mis ajal buss esimesest peatusest väljub (bussid olid alati täpsed, mis oli super), mitte infot iga peatuse kohta eraldi. Nendel lehekülgedel oli õnneks olemas ka kaart mis näitas, kus mis peatus asub, sest Google Mapsil pole isegi bussipeatusi märgitud. Samuti võib kohapeal bussipeatuse leidmisega raskusi olla, kuna need polnud tihtilugu bussipeatuse sildiga märgitud. Bussiga olid võimalused kuigivõrd piiratud, kuna mitmesse kohta kuhu oleks soovinud minna, oleks saanud kas 3-4 bussiga või siis üldse mitte. Lõppkokkuvõttes liiklesime bussidega niivõrd palju, et oleksime võinud kohe alguses osta nädalase pileti 20 euro eest, millega sai Paphose piirkonnas (mis on vägagi suur) liigelda piiramatult. Meie ei sõitnud Paphose piirkonnast kordagi välja, kuigi suurlinnade vahel liikuvad InterCity bussid olid ka võimalus. Soovisime linnade asemel lihtsalt pigem looduskauneid kohti avastada. Paphose piirkonna päevapilet on 5 eurot ning üks pilet 1.50 eurot. 

Kuna Küpros on siiski piisavalt suur saar ning ühistranspordiga pole võimalused lõputud, siis oleks kõige mõistlikum siiski üldse auto rentida. Kuid tasub meeles pidada, et Küprosel sõidetakse vasakul pool teed. Ning pistiku tüüp on samuti nagu Inglismaal, ehk siis tüüp G. Muidugi on saadaval ka erinevad bussituurid, kuid minu silmis on need üldiselt täiesti viimane variant. Mõndadele inimestele kindlasti sobib, kuid minu jaoks on need üle-organiseeritud (sa ei saa ise valida, kuhu täpselt tahad minna ja kui kaua seal olla).

Paphos Archeological Park


MEELDEJÄÄVAIMAD TEGEVUSED KÜPROSEL

Paar päeva reisist veetsime Paphost avastades ja ülejäänud päevad võtsime ette pikad päeva-tripid, et Paphose läheduses olevaid ja lihtsasti ligipääsetavaid kohti vaatamas käia. Jällegi, bussiliiklus ja -graafik mõjutasid meie käikusid suuresti, kuid kokkuvõttes saime siiski oma nädala Küprosel väga hästi ja tihedalt ära sisustatud.

Paphos on oma olemuselt armas, rahulik ja pigem pisike linn, kus on mitmeid võimalusi ajalooga tutvumiseks (nt Paphose Archeological Park ja Tombs of the Kings), kaunid rannad ning meile jäi väga silma ka sadama piirkond, mis kubises erinevatest söögikohtadest ja ka ööelust. Paphose vanalinna osa on samuti kena ning mulle kui tänavakunsti austajale avaldas sealne tänavakunstiteoste kogus muljet. Ühel õhtul käisime ka ööelu kaemas ning sellest jäi enim meelde klubides pakutav NAERUGAAS. Mis asja? Palun andke teada, kui olete kuskil seda veel kohanud, sest olen küll palju reisinud, kuid üldiselt ma reisidel ööelu avastamas ei käi. See oli kindlasti üks veidramaid seiku, mis Küpruse puhul meelde jääb. :D Ning kokteilid olid üpris odavad ja kui juba piisavalt mitu tellinud olid, hakati lauda popcorni tooma.

Blue Lagoon


Avakas Gorge

Enda matkamishuvi rahuldamiseks avastasime kaks imekaunist rada - Avakas Gorge ning Afrodite matkarada. Viimast me küll aja nappuse tõttu (pidime bussile kiirustama, matkarada ise oli 7,5 km) kahjuks läbi käia ei saanud, kuid soovitan teistel seda kindlasti teha, kes Küprosele satuvad ning kes looduskaunis kohas jalutada soovivad. Enne Afrodite vannide ja Afrodite matkaraja poole suundumist käisime tegelikult mitme tunnisel paadituuril, peaeesmärgiga külastada Blue lagooni (sinist laguuni). Paadituur sisaldas iseenesest ka paari muud kohta, kuid need kohad asusid üldiselt kaldal ning nendele osutati kiirelt paadist, niiet ma ei ütleks, et see erilist väärtust paadireisile lisas. Samamoodi ei lisanud meie meelest väärtust ka klaaspõhjaga paat, mille meie valisime, kuna muud peale liiva me sealt ei näinud. Blue lagoon on imekaunis ja nagu nimi viitab, superhelesinise veega, kuid snorkeldamiseks seal midagi vaadata ei ole. Seda me ei lootnudki, kuna olime teadlikud, et Küpros pole nüüd teab mis tuntud sihtkoht snorkeldamishuvilistele. Ujuda oli siiski supermõnus, isegi kui mai alguses vesi veel eriti soe just polnud. Välja oli reklaamitud ka kohalike puuviljade ja veini pakkumine paadil, mis oli küll tõsi, kuid puuviljana serveeriti plasttaldrikul paar viilu apelsiini. Paadituurid Blue Lagooni väljuvad üldiselt Latchi sadamast (sinna saab Paphosest otse bussiga) ning paadituuri pileteid saab osta nii internetist kui ka kohapeal.

Avakas Gorge's olime terve päeva ning sinna saamine polnud kõige lihtsam (ainuüksi matkaraja algusesse jõudmiseks pidime oma 4 kilomeetrit kõmpima), kuid see looduskaunis koht oli seda sajaga väärt. 

Päikest nautisime põhiliselt Lighthouse rannas Paphosel või Coral Bays, mis oli lühikese bussisõidu kaugusel. Ühel päeval päevitasime ka Sea Cave'de juures, kuhu sõitsime Coral Bay kaudu kahe bussiga + paar kilomeetrit tuli sinna ka kõndida.


Küprose juures on eriti oluline välja tuua ka sealne toidukultuur - grilljuust halloumi, souvlakia, šaslõkk, värsked puuviljad, pita, hummus, tahini, tzatziki kaste, kreeka salat, kohalik vein, külm kohvijook frappe ja nii edasi. Sealne köögikultuur on suuresti mõjutatud ka Kreeka omast, kuid see on just täpselt minu tassike teed! Kuna meie hotellitoas oli ka kööginurk, siis tegime mitu korda omale õhtusöögi ise, et toidu pealt raha kokku hoida. Kürosel pakutakse ka Mezet, mis on suur söögikord kokku pandud mitmest erinevast roast, ehk siis saad ühe korraga proovida võimalikult palju eri toite. Meie seda ei proovinud, kuna Meze hinnad olid kõrged ning kahe noore tütarlapse jaoks tundus ühes Mezes liialt palju süüa.

Mõned kohad, mille kohta lugesin palju head ning kuhu oleks tahtnud minna, aga ei jõudnud: Lefkara käsitööküla, Ayia Napa piirkond, Cape Greco sea cave'd, Adonis Baths pisike kosk ja ujumiskoht, Troodose mäed.


KELLELE SOOVITAKSIN KÜPROSELE MINNA

Matkasõpradele, ajaloohuvilistele, rannanautlejatele, vahemere söögikultuuri austajatele. Ahjaa, ja kassiarmastajatele ka, kuna kasse on seal tõesti kohe hulgi.

Agios Georgios kirik

KOGU REISI EELARVE

(arvutused on ühe inimese kohta, kuid kuna ööbisime ja sõime ja tegime kõike siiski kahekesi, siis ei pruugi hinnad täitsa üksi reisides siinsete arvutustega kattuda)

105 eurot majutus (6 ööd) + 155 eurot lennupiletid (edasi-tagasi, lisaks istekoha broneerimine ja äraantav pagas) + 40 eurot kohalik transport + 50 eurot meelelahutus (paadituur, muuseumi sissepääs jne) + 130 eurot söök + 15 eurot reisikindlustus = 495 eurot. 
Arvestades, et Oslos olles sain kahe päevaga lahti 314st eurost, siis on see summa nädala aja eest päris hea! Sinna lisaks läksid muidugi veel suveniirid ja muud asjad, mis ostsime, kuid mis otseselt reisi jaoks vajalikud ei olnud ning seetõttu ma neid summasid siia reisieelarvesse arvestamiseks ei pane.

PS! Sularaha olemasolu on Küprosel päris oluline, kuna enamustes kohtades pangakaardiga maksta ei saa (isegi seal, kus eeldaksid, et saab).

Kas oled Küprosel käinud, või sooviksid minna? Kui oled käinud siis loeksin kommentaaridest meeleldi sinu kogemusi ning kui soovid minna siis loodan ja usun, et see postitus siin on reisi planeerimisel abiks. Lisaküsimuste korral võite minuga alati kontakteeruda. :)

Kommentaare ei ole