Oslos väikese eelarvega - ööbimine, söök ja tegevused


Oslo ooperimaja

Ilmselt tuleb päris paljudel meist kallitele riikidele mõeldes esimesena pähe Norra. Vähemalt minul küll tuleb. Kuid mul tuli tahtmine suurt reedet ja selle tõttu ühe päeva võrra pikemat nädalavahetust targalt ära kasutada ehk minna pisikesele nädalavahetuse get awayle. Kuna aeg oli limiteeritud, siis kauged sihtkohad olid välistatud. Samuti ei tahtnud ma lennupiletitele liialt palju raha alla panna, niiet seadsin oma limiidiks edasi-tagasi pileti eest 100 eurot. Kasutasin vana head momondo "ükskõik kuhu" funktsiooni (rääkisin sellest lähemalt SIIN postituses), ning sealsetest variantidest tahtsin valida sihtkoha, kus ma varem käinud ei olnud. Nii saigi Oslo kasuks otsustatud! Lennuliiniks valisin AirBalticu. Norrat polnud ma külastanud, ei Oslos ega ka muid kohti, kuid muidugi ei anna ainult pealinna külastamine terve riigi elust ja olust ülevaadet. Norras on ju imekaunis loodus, mida tahaks kindlasti ka tulevikus, näiteks talvisemal perioodil avastama minna, kuid selle esimese meki sain tänu Oslos viibimisele suhu.

Oslo keskraudteejaam


Parlamendi hoone
Olin juba enne reisi kursis Oslo hindadega ning ükskõik mis Oslot tutvustavat videot või postitust ma ka ei lvaadanud/lugenud, siis toodi selle linna kulukus kindlasti välja. Selles suhtes oli Norra mõistlik valida sihtriigiks just sellise lühikese reisi korral, kuna siis ei olnud mul lihtsalt aegagi liialt palju raha kulutada ning suure summa säästsin juba majutuse pealt, mida oli mul tarvis vaid kaheks ööks. Kuna reis oli lühike ja pool kohvrit oli niikuinii tühi, siis pakkisin selle toitu täis, et kohapeal saaks hakkama ühe korraliku väljas söödud toidukorraga päevas.


Otsustasin ööbida Citybox Hotellis ning jäin oma valikuga väga rahule. Ühe öö eest maksin 60 eurot, mis pole muidugi kõige odavam, kuid kuna jäin kõigega hotellis väga rahule, siis julgen seda varianti kõigile soovitada. Kui eelarve on veel kitsam, siis kõige odavamad variandid leidsin AirBnB'st, kus sai toa kellegi kodus välja üürida ka 30-40 euro eest. Kuid mis mulle Cityboxi puhul meeldis?

* superkiire wifi (kiirem kui mul kodus)
* mugav ja lihtne iseteenindus, check-in'i ja check-out'i teed ise masinas (üleval pildil)
* puhas ja mugav tuba, kus olemas kõik vajalik ja ei midagi üleliigset
* joodav kraanivesi, mis isegi maitseb hästi
* asukoht TÄIESTI kesklinnas
* ... kuid mullegi üllatuseks oli hotell ja selle ümbrus haudvaikne, seega magada oli hea ka aken lahti
* ühisruumis külmkapp, veekeedukann, kohvimasin
* mugav kohvrihoid

Vippa - hipsterlik hoone täis erinevaid tänavatoidu pakkujaidNagu ma juba mainisin, siis söögimoona oli mul piisavas koguses kaasa pakitud, et väljas ma väga sööma ei pidanudki. Pool kohvrit oli täis puuvilju, batoone, kiirnuudleid ja muid snäkke. Muidugi eriti hea oleks olnud ööbida köögiga varustatud hostelis või AirBnB's, kuid mulle piisas ka Cityboxis olevast veekeedukannust. 

Lisasin siia ka ühe näidispildi pitsarestorani hinnakirjast. Nt margariita pitsa maksab 189 Norra krooni, mis on põhimõtteliselt 20 eurot... Kui soovid siiski väljas süüa, kuid mõne euro võrra odavamalt, siis soovitaksin Vippat. Vippa on histerlik, aparaadi tehase sarnane keskus, kus pakutakse tänavatoite eri maailma paigust, kuid valmistatud kohalikest toorainetest. Koht on ülimalt äge ja toiduvalik ka hea, kuid tänavatoidu kohta muidugi siiski kallis. Mina sõin seal natšosid, mis serveeriti natukese tomati ja hapukoore kastmega - 5 eurot. Teine rajoon, kus palju huvitavaid söögikohti koos on, on vulkan. Kunagine tööstuspiirkond on muudetud moodsaks rajooniks. Ise ma seal ei söönud, kuid huvitav oli seal jalutada sellegipoolest!


Oslo rahvusteater

Oslo kuningaloss


Aker Brygge rajoonKuid mida Oslos siis piiratud eelarvega teha?
Kõike parem tasuta tegevus on muidugi ringi jalutamine ja arhitektuuri nautimine! Oslos on koos nii majesteetlike vanemaid, ajaloolisi hooneid kui ka silmapaistvat modernset arhitektuuri. Hea näide viimasest on näiteks Oslo ooperimaja, millest on selle postituse esimesed kaks pilti. Oslos on ka üllatavalt palju ägedat tänavakunsti, kuid sellest mõtlesin lähiajal täitsa eraldi postituse teha, kus märgin iga graffiti pildi juurde ka selle täpse asukoha. Eks ikka selleks, et saaksite ka ise Oslot külastades tänavakunsti jahtima minna. :)


Veel üks eriti äge ja täiesti tasuta atraktsioon - Vigeland skulptuuride park. Pargis on üle 200 skulptuuri, kõik Gustav Vigelandi nimelise kunstniku kätetöö. Park ise on üks Oslo suurimaid (kui mitte suurim?) ning sobib ideaalseks pikniku pidamiseks ja kena ilma nautimiseks, mida mina suurima heameelega tegin!
Üks väga äge ja meeldejääv, jällegi üpris hipsterlik koht oli Ingens Gate Market, mis on vulkani rajooni külje all. Sel turul müüdi nii kunsti, ehteid, riideid kui ka vahvleid ja oliive. Ka ülimalt vinge koht pildistamiseks!


Oslo puhul on ideaalne see, et oled vaid 10 minutilise paadisõidu kaugusel loodusest, kus saad seljataha jätta kogu linnasagina. Kuigi Oslo üllatas mind oma vaikuse ja rahulikkusega ülimalt positiivselt. Otsustasin hüpata B1 liini praamile, et sõita Lindoya saarele. Sama praam peatus veel ka teistel linna lähedal olevate saarekeske juures, kuid sisetunne ütles, et Lindoya saarekesele peavad minu jalad maha astuma. Nii ma tegingi. Olin saarel tund aega, mis oli täiesti piisav, kuna Lindoya on maksimaalselt km x km suurune. Saar on pooleldi mets ja pooleldi täis üüberarmsaid pisikesi suvilaid, mis kõik ühes stiilis ehitatud ja värvitud on. Verandadel võtsid inimesed päikest, lugesid raamatut ja nautisid oma pühapäeva. Kui sinul on tulevikus Oslos rohkem aega kui kaks ööpäeva, siis soovitaksin võtta ühe päeva tehes island hoppingut, ehk siis kõik need ümberkaudsed pisikesed saared läbi käia. Hüppad aga iga tunni või kahe tagant samale praamile, mis sind järgmisesse peatusesse sõidutab. Nendele liinipraamidele kehtisid samad piletid, mis kogu ühistranspordile Oslos, niiet ühe tunni pilet maksis nelja euro ringis ja terve päeva pilet 11 eurot, millega võid siis sõita nii praami, bussi ja trammiga, palju hing ihaldab.


Shout-out sellele meesterahvale, kes pildi peal pulli tegi. :P
Ja kui ühistranspordile jutt juba läks, siis see on Oslos äärmiselt tihe ja efektiivne. Tõmbasin proovimiseks alla ka kaks rakendust, mille kohta netist lugesin, kuid mina neil otseselt vajadust ei näinudki. Nendeks olid "Moovit" ja "RuterBillett". Esimene neist on mõeldud ühistranspordi teekonna planeerimiseks, kuid sellega saab ideaalselt hakkama ka google maps. Ning RuterBilletti kaudu oleks pidanud saama ühistranspordi piletit oma telefoni osta, kuid minu mastercardiga see miskipärast koostööd teha ei tahtnud. Kuid sellest polnud midagi, ostsin oma pileti praamipeatuses olevast piletimasinast. Mainin ka igaksjuhuks, et piletimasinat saartel ei ole, niiet tasub pilet ette ära osta. Ning nipp raha säästmiseks on kindlasti oma käimiste grupeerimine selle järgi, mis transpordi sa selleks vajad. Mõistlik on kõik ühistranspordi vajavad käimised ühele päevale sättida ja ostagi see 11 eurone päevapilet, kui mitmel päeval 4 eurot tunni ajase pileti eest kulutada. Minu jaoks pole päevas 10-15 kilomeetri käimine mingisugune probleem, niiet ühistransporti linna siseselt kasutasingi vaid praamipileti näol.

Ühistransport on ka osaks Oslo Pass'ist, mis on Oslo avastamiseks üks populaarne teenus. See sisaldab endas ligipääsu paljudesse muuseumidesse, annab soodustust restoranides ning ühistransport on hinna sees. Kuna mina suur muuseumifänn ei ole, siis ei näe mina sellel passil mõtet. Kuid kui Sina oled (Oslos on kuulus viikingilaeva muuseum ja rahvusmuuseum, kus asub kuulus maal "The Scream"), siis võib sellel passil isegi mõtet olla. Rohkem infot Oslo Pass'i kohta saad SIIT.
Samuti pakutakse Oslo sadama piirkonnas (nt Aker Brygges) sulle kindlasti ka ülimalt kallist paadituuri saarte vahel, kuid kuna ka ühistranspordi praamidega saab vähemalt kümme korda odavamalt peaaegu, et sama teha, siis sellel tuuril ma mõtet ei näe. 


KOGU REISI EELARVE:
90 eur lennupiletid (edasi-tagasi) + 20 eur rongipiletid lennujaamast kesklinna (edasi-tagasi) + 120 eur majutus + 10 eur poes enne reisi söögiks + 20 eur söök Oslo lennujaamas + 30 eur söök kohapeal + 8 eur ühistransport + 16 eur suveniirid = 314 eurot

Kindlasti saab kulutusi veelgi vähemaks tõmmata, näiteks kui ööbida AirBnB toas kus on kasutada ka köök, siis vast saaks isegi 250 euroga. Pluss muidugi pole ka suveniirid hädavajalikud. Kuid Oslo kohta ja arvestades sealset kallist elu arvan, et sain päris hästi hakkama!

Kokkuvõttes on mul ääretult hea meel, et Oslo lõpuks ära nähtud sai. Tegu on väga uhke, kuid rahuliku ja väiksena tunduva linnaga, mis seob endas uue ja vana, linna ja looduse. Mulle tundub, et 3 päeva Oslos viibida oleks ideaalne, kuid sain piisavalt palju ka kahega tehtud ning otseselt midagi südamele kripeldama ei jäänud. Kui siis ainult see island hopping. Aga Oslos saab odavalt (okei, võibolla mitte odavalt, aga normaalse summaga) läbi ajada küll, kui end veidi ette valmistad. Kui sööki Eestist kaasa vedada ei taha, siis pood nimega Rema1000 pidi kõige soodsam toidukaupade pood olema.

Olete teie varem Oslos/Norras käinud? Jagage muljeid! :)

Kommentaare ei ole