2015 aastal läbi loetud raamatud


Olen päris õnnelik ja uhke enda üle, et 2015 aasta jooksul nii mitu raamatut läbi jõudsin lugeda. Nagu meil kõigil, on ka mul pidevalt elu üpris keev ja kiire ning tihti leian end olukorras, kus viimasest endale võetud hetkest on möödas mitu nädalat. Kuid sellised hingetõmbamise hetked on väga tähtsad, kuna nende kaudu tavaliselt inimene endale uuteks tegudeks jõudu laebki.

Kuna pildil pole muidugi päris kõike raamatuid, mis see aasta läbi lugesin, lisan siia nimekirja neist:
1. "Jamie kokakool"
2. "Alkeemik"
3. "15 minutit hispaania keelt"
4. "Vaikuse hääl"
5. "100 aastane mees, kes hüppas aknast välja ja kadus"
6. "To kill a mockingbird"
7. "Summer and the city"
8. "Breakfast at Tiffany's"
9. "Majateenijate kaitsepühak"
10. "Minu Island"
11. "Täna on täna ja forever on forever"
12. "Triumfi kaar"
13. "Gone girl"
14. "Must vöö müügis"
15. "Pimedusest välja"

Kindlasti on veel miskit, mis ei meenunud siia nimekirja panna ning ilmselt on need mingisugused kohustusliku kirjanduse raamatud olnud. Ma pole neid siia pannud mitte sellepärast, et nad mulle ei meeldiks, vaid lihtsalt otsustasin keskenduda raamatutele, mis ma ise lugemiseks valinud olen.


Kõikidest raamatutest ma sisukokkuvõtet kirjutama ei hakka, kuid räägin lähemalt nendest, mis mulle eriliselt meelde jäid ja muljet avaldasid. Olen nimelt proovinud hakata lugema erinevates žanrites raamatuid, varem piirdusin pigem ainult ilukirjandusega ning eriti just raamatutega, mis noorte elust räägib. Ilukirjandusest on mulle väga eredalt meelde jäänud näiteks "Gone girl", millest vändati ka väga kuulsaks saanud film. Nagu minul kombeks, loen ikka raamatu ennem, aga ka film oli väga hea. Tõeliselt põnev ja pingeline, raamatus on mõnusalt (ja samas ka arusaadavat) vaheldumisi minevik ja olevik ning kahe erineva inimese jutustus. Soovitan inimestele, kellele meeldib närvikõdi!

"Majateenijate kaitsepühaku" soetasin endale, kuna kuulsin kuskilt telekast Mart Juurt seda kiitmas. Ja tõesti on see üks väga kiiduväärt kirjutis. Krimiromaane ma üldiselt väga pole end lugemas leidnud, kuid see on kirjutatud nii koomilises võtmes, et kihistasin iga õhtu raamatu taga naerda. Ainuke miinus sellel raamatul on see, et tegelasi on kohe alguses nii palju, et raske on meelde jätta, kes on kes. Tegevus toimub Inglismaal ja räägib rikastest inglastest ning nende koduhoidjatest ja muudest alluvatest. Raamat "Minu Island" sattus mu näppude vahele, kuna selle autor Tarvo Nõmm on tegelikult minu isa endine klassivend ning seetõttu käisime isegi perega 2013 aasta suvel Islandil. "Minu Islandis" jutustab Tarmo lugusid oma Islandil elatud ajast ning sealgi esineb väga palju naljakaid, kuid samas ka jahmatavaid seiku.

Teostest "Vaikuse hääl" ja "Täna on täna ja forever on forever" olen ma varemgi kirjutanud, niiet linkisin need siia. Margus Karu on mulle juba ammusest peale meeldinud ning samamoodi ka Jaan Tätte, seega nende raamatute lugemine oli minu jaoks ilmselge. Päris tugeva jälje minusse jättis klassik "To kill a mockingbird", eesti keeles siis "Tappa laulurästast". Minu teada on see mingis klassis isegi kohustuslik kirjandus, kuid minul oli see vahele jäänud. Ja ausalt öeldes, mõni aasta tagasi poleks ma seda raamatut väga mõistnud ka. Kuna põhitegevus puudutab ajalugu ning seda, kuidas arvamused ühiskonnas kunagi pikka aega tagasi olid, on raamatu lugemiseks varajast taustateadmist veidikene vaja. Ning inglise keeles selle lugemine võtab ka veidi aega, kuna kasutatud on palju vanaaegseid sõnu ja väljendeid.

Viimased kaks raamatut, mis see aasta lugesin, olid "Alkeemik" ja "Pimedusest välja". Viimane räägib ühe jubeda ja kõhedust tekitava tõestisündinud loo mehest, kes kasvas üles Imastu lastekodus, kui nii võib öelda. Tegu oli vene ajaga ning täiesti kohutav on lugeda, kuidas seal lapsi koheldi ja kuidas puudega lastesse suhtuti. Kuid õnneks on loo peategelasel praeguseks elu ilusti heal järjel. Raske on lühidalt kokku võtta, millest "Alkeemik" jutustab. Üldiselt elust vist. Lugu on veidi "Väikese printsi" sarnane, kuid "Alkeemik" meeldis mulle kindlasti rohkem. Usun, et see raamat ei jäta päris külmaks kedagi. Minule isiklikult kinnitas see raamat mu maailmavaateid ning tekitas rahulolu oma hetkese olekuga.

Ning viimaseks paar vähe praktilisemat raamatut. "Jamie kokakooli" sain kirjastusest Pegasus, kui seal töövarjupäeval olin ning kavatsen sealt juba lähiajal mõnda vahvat retsepti katsetada. "15 minutit hispaania keelt" loen sujuvalt, kuna nagu pealkiri ütleb, on tegu keele õppimise raamatuga. Olen alati tahtnud hispaania keelt kõneleda ning nüüd alates suvest ma vaikselt ja iseseisvalt selle poole püüdlen. Ning "Must vöö müügis", sellest räägiks küll teile veidi lähealt. Tegu on Tarmo Tamme kirjutatud raamatuga. Tarmo on Sell It'i juht ning minul on temaga isiklik kokkupuude, kuna Sell It on pannud alguse promofirmale Promoset, kus ka mina töötan. "Must vöö müügis" on esimene müügiraamat, mis on originaalis kirjutatud eesti keeles ning see kirjutis annab korralikud algteadmised müügist. Usun, et ka see raamat kuluks kõigile lugemiseks ära, kuna müügitehnikaid kasutame me tegelikult igapäevaselt, ka eraelus. Mina õppisin sealt nii palju ning katsun seda kõike teooriat ka tööl praktikas rakendada.

Voh, üle pika aja päris pikk postitus! Kas tekitasin teis mõne raamatu vastu huvi? Ning eriti veel ootan vastust küsimusele, millised raamatud on teile viimase aasta jooksul suurepärase mulje jätnud? :)

3 kommentaari

 1. Väike soovitus, teine kord kirjuta nimekirjas autorid juurde, sest sama pealkirjaga võib ka teisel autoril teos olla :)

  Muidu huvi tekitas "Pimedusest välja".

  VastaKustuta
 2. Samad sõnad, et autorid võiks juures olla. Näiteks kui keegi Sinu postitusest hakkab raamatu vastu huvi tundma, siis ta võib jah ainult pealkirja järgi vale raamatuni jõuda :)

  Mina konkreetseid soovitusi ei kirjuta, aga kirjutan pidevalt enda loetud raamatutest siia: http://midaheliluges.blogspot.com . Äkki mõni kirjeldus tekitab huvi :)

  VastaKustuta
 3. Just, teil on täiesti õigus! Seekord jäi see ilmselt selle taha, et mõndade raamatute autoreid ei mäletanud peast, kuid eks oleksin võinud otsida. Kui mõni pealkiri tekitas segadust, siis vabandan ja kõik küsimused on alati siin kommentaarides oodatud. Aitäh tähelepaneku eest. :)

  VastaKustuta